W rządzie mamy proroka! W tym roku powodzi nie będzieDrukuj

W rządzie mamy proroka! W tym roku powodzi nie będzieZbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". Po katastrofalnej powodzi z roku 1997 w Dorzeczu Odry miał stać się sztandarową inwestycją przeciwpowodziową w Polsce. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska komentując swoją decyzję o nie przyznaniu na budowę Zbiornika Racibórz Dolny 330 mln zł dofinansowania z UE powiedziała z rozbrajającą szczerością w piątek 5.04.2013 w Wiadomościach TVP1:

- Za długo trwały prace przygotowawcze i tyle. W tym roku powodzi nie będzie więc myślę, że jeżeli rzeczywiście roboty pójdą szybciej niż prace przygotowawcze to za kilka lat zbiornik będzie gotowy.

Budowa zbiornika Racibórz Dolny bez unijnej kasyDrukuj

Budowa zbiornika Racibórz Dolny bez unijnej kasyKluczowa inwestycja przeciwpowodziowa dla woj. śląskiego, zbiornik Racibórz Dolny, została usunięta z listy projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że projekt nie otrzyma ponad 330 mln zł dofinansowania z UE.

Rzecznik prasowy MRR Piotr Popa podkreślił, że budżet projektu budowy zbiornika jest domknięty. Inwestycja ta będzie realizowana ze środków krajowych (ok. 256 mln zł), pożyczki z Banku Światowego (ok. 284 mln zł) oraz kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy (ok. 490 mln zł). Rzecznik zaznaczył, że środki dotychczas dedykowane na budowę zbiornika "zostaną skierowane na pozostałe projekty odrzańskie".

Konferencja Odrzańska w Nowej SoliDrukuj

Konferencja Odrzańska w Nowej SoliDnia 14 marca 2013 roku w Parku Technologii i Logistyki Przemysłu INTERIOR w Nowej Soli odbyła się konferencja pt. „Rola rzeki Odry w rozwoju turystyki i gospodarki wodnej Polski i Niemiec na przykładzie projektu Odra 2014". Uczestnicy Konferencji Odrzańskiej w dniu 14.03.2013 przyjęli rezolucję, w której czytamy m.in.:

Wykreślenie Kanału Teltow i Kanału Odra-Szprewa z istniejącej sieci TEN-T oznacza dla Wschodniej Brandenburgii i przemysłowego regionu południowo-zachodniej Polski trwałe odcięcie od transgranicznych sieci szlaków wodnych. Oznacza to postępujące pogorszenie się warunków bycia konkurencyjnym dla osadzonego w tym regionie przemysłu i ciągłe, nieproporcjonalnie duże obciążenie dla sieci komunikacji drogowej.

Po drugie - autostrada wodna na WiśleDrukuj

Po drugie - autostrada wodna na WiśleCo roku z gdańskiego portu w Polskę transportowanych jest około miliona kontenerów. Za trzy lata ma ich być cztery miliony. I też trzeba będzie je przewieźć. Wizja dodatkowych tysięcy wielkich samochodów ciężarowych na naszych drogach to wizja koszmarna. Nasze nowe drogi, rozjeżdżane przez tiry, będą wymagały coraz bardziej kosztownych remontów.

Bezpieczeństwo na drogach pogorszy się zdecydowanie. Żegluga śródlądowa może być remedium na te problemy. Niestety, w Polsce ta forma transportu praktycznie nie istnieje. Nie korzystamy z doświadczeń krajów o wiele od nas bogatszych, a szkoda. Żegluga śródlądowa ma ogromny udział w przewozach towarowych np.w Niemczech. W sumie w Niemczech rzekami przewozi się ponad 13 proc. wszystkich towarów. Przypomnijmy, że w Polsce to niecały 1 procent, a udział w tym ma głównie transport na Odrze. Wisła pod względem transportowym nie żyje.

Kandydatura Gabrieli Tomik na wiceprezesa KZGWDrukuj

Kandydatura Gabrieli Tomik na wiceprezesa KZGWPani Gabriela Tomik uzyskała popracie Krajowej Sekcji Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ "Solidarność", o czym poinformowano na stronie Związku: Link Czytamy m.in.:

W dniu 08 marca 2013 roku Rada Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność” spotkała się z Panią Gabrielą Tomik, która złożyła aplikacje na stanowisko wiceprezesa KZGW. Po wielogodzinnych rozmowach, po zapoznaniu się z wizją rozwoju gospodarki wodnej w Polsce przedstawioną przez Panią Gabrielę Tomik, Rada uznaje przedstawiony program za właściwy a Panią Gabrielę Tomik za odpowiednią kandydatkę na stanowisko wiceprezesa.

Odrzańska Droga Wodna ? działać lokalnie, myśleć globalnieDrukuj

Odrzańska Droga Wodna ? działać lokalnie, myśleć globalnieWłodzimierz Kapeluszny ? prezes struktury powiatowej Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej w Kędzierzynie-Koźlu - zorganizował w dniu 28 lutego 2013 r spotkanie robocze, w którym udział wziął Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry - Poseł na Sejm RP Ryszard Galla. Tematem spotkania była oczywiście Odra, jej stan obecny i perspektywiczny.

Uczestnikami tego spotkania byli: Maria Gruszczyńska - Wiceprezes OIG Struktury Powiatowej KP-H, Jerzy Korecki- przedstawiciel KP-H o/K-Koźle a także przedstawiciele stowarzyszenia Rada Kapitanów - kpt.ż.śr. Czesław Szarek, kpt.ż.śr. Włodzimierz Kapeluszny i oczywiście Gabriela Tomik - przedstawiciel samorządu lokalnego.