Nic nie zrobicie... wszystko załatwi cisza wyborczaDrukuj

Nic nie zrobicie... wszystko załatwi cisza wyborczaW tygodniku kędzierzyńsko-kozielskim ?7 Dni? ukazał się artykuł ?Ciemność widzę a nie statki? autorstwa Leszka Stańskiego, Naczelnego Redaktora tygodnika. W ślad za publikacją rozdzwoniły się telefony środowiska żeglugowego i nie tylko. ? Co oni piszą? O co chodzi? Co chcą ugrać? - padały pytania. Niby sprawa prosta: Odra, ludzie, plany, wizja lepszej przyszłości... Ale tym razem dobre intencje organizatora dziecięcego konkursu rysunkowego o Odrze zostały medialnie wypaczone.

Na dziecięcych obrazkach świeciło słońce, ale nad głowy dorosłych-organizatorów zaczęły nadciągać ciemne chmury. ?Ciemność widzę a nie statki? - to jednocześnie ocena ale i klucz do politycznej rozgrywki.

Polska przygotowana do walki z powodzią?Drukuj

Polska przygotowana do walki z powodzią?Pięć lat temu - będąc wówczas dyrektorem programowym stowarzyszenia "Teraz Odra" - udzieliłem Wirtualnej Polsce wywiadu dotyczącego wpływu działań tzw. organizacji ekologicznych na bezpieczeństwo powodziowe a raczej jego brak: Ekolodzy winni powodziom?. Dziś znów zostałem poproszony o wypowiedź, ale po kolejnych kilku latach wszechobecnego i raczej negatywnego wpływu tych samych organizacji na gospodarkę wodną - niewiele w tej sprawie się zmieniło. Co więcej - nic nie wskazuje na to aby cokolwiek miało się zmienić. Nadal wiceminister środowiska forsuje swoją wersję reformy gospodarki wodnej, polegającą na stworzeniu jeszcze większej ilości stanowisk pracy dla jeszcze większej liczby dyletantów.

Statki na Odrze - konkurs rysunkowy dla dzieciDrukuj

Statki na Odrze - konkurs rysunkowy dla dzieciStatki na Odrze? były, teraz są rzadkością, ale jeśli o to zadbamy, to znowu się pojawią. Jak widzą temat dorośli a jak dzieci? Czyje spojrzenie jest bliższe prawdy? Zapytaliśmy dzieci w czasie wiosennego spaceru brzegiem Odry, jak to widzą. Dzieci patrzyły na lustro wody i z przejęciem opowiadały o statkach, barkach, pociągach i samochodach na mostach. Mówiły o ptakach i przyrodzie ale także o lampach oświetlających brzegi rzeki ? ?żeby kapitan, lepiej widział drogę do morza??. W rozmowie uczestniczyły cztero- i pięciolatki z przedszkola w Koźlu, mieście portowym na rzece Odrze, które pamięta dobry czas odrzańskiej żeglugi śródlądowej.

Otwarte zebranie Zarządu Rady KapitanówDrukuj

Otwarte zebranie Zarządu Rady KapitanówW dniu 8 kwietnia w siedzibie Rady Kapitanów w Kedzierzynie-Koźlu odbyło się otwarte Posiedzenie Zarządu Rady Kapitanów. W Zebraniu oprócz członków Zarządu wzięło udział kilku członków Rady oraz zaproszeni goście, wśród których trzyosobowa reprezentacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Pradze: Dyrektor- Kpt. Jaromir Kalousek, Wicedyrektor Kpt. Jori Donda, Kpt.Oldrich Lesnak, Wiceprezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Jacek Król oraz Poseł na Sejm RP - Piotr Chmielowski oraz w dalszej, wyjazdowej części spotkania Posłanka Janina Okrągły.

Zarząd Stowarzyszenia uznał 12 zgłoszonych kandydatów za spełniających warunki statutowe i przyjął ich w poczet członków Rady.

Rada Kapitanów zaprasza do członkostwaDrukuj

Rada Kapitanów zaprasza do członkostwaW związku z zakończeniem procesu legislacyjnego i wpisaniem do Krajowego Rejestru Sadowego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych - zwanego w skrócie "Radą Kapitanów Żeglugi Śródlądowej - zapraszamy doświadczonych kapitanów żeglugi śródlądowej legitymujących się patentem kapitana i praktyką zawodową do wstąpienia w szeregi Rady. Proszę też zapoznać się z naszym Statutem.

Na najbliższym posiedzeniu Zarządu, które odbędzie się w dniu 8.04.2014 podejmiemy uchwałę o przyjęciu wszystkich zgłoszonych nowych członków spełniających warunki statutowe.

Buzek: Kanał Odra-Dunaj jak podbój KsiężycaDrukuj

Buzek: Kanał Odra-Dunaj jak podbój KsiężycaW sobotę 29.03.2014 były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego spotkał się w raciborskim Zamku ze społeczeństwem tego miasta. Wśród gości na Zamku w Raciborzu był także czeski europoseł Vojtěch Mynář. Poruszono sprawę Korytarza Dunaj-Odra-Łaba jako szansy na gospodarczy i społeczny rozwój po obu stronach granicy.

- To może być nieprawdopodobny skok gospodarczy dla tego obszaru Europy, którego dobrodziejstwo będziemy mogli ocenić dopiero po latach - "odcinając kupony" z tej inwestycji jak USA z podboju kosmosu - mówił Jerzy Buzek