Zbiornik Racibórz jednak da się przerobić na "mokry"Drukuj

Zbiornik Racibórz jednak da się przerobić na "mokry"Jeden z czołowych polityków PiS, marszałek Sejmu, przyjechał dziś na raciborskim zamek. Kuchciński gościł wcześniej w Rybniku. Jego wizyta w Raciborzu była już zapowiadana kilka dni wcześniej. Tematem rozmów na zamku jest m.in. kwestia przekwalifikowania zbiornika Racibórz z obecnego suchego na mokry, czyli trwale zapełniony wody, a także budowa odrzańskiej drogi wodnej we współpracy z Czechami. Poza starostą Ryszardem Winiarskim oraz prezydentem Mirosławem Lenkiem, na spotkanie zaproszono również Katarzynę Dutkiewicz oraz Dawida Wacławczyka, radnych powiatowych klubu PiS. Przyjechali też posłowie PiS z naszego regionu oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha.

- Dzięki zaproszeniu senatora Adama Gawędy - miałem okazję uczestnictwa w spotkaniu parlamentarzystów PiS i raciborskich samorządowców z Marszałkiem Sejmu RP - Markiem Kuchcińskim, które poświęcone było kanałowi Odra - Dunaj i roli wody w gospodarce Polski - relacjonuje Dawid Wacławczyk.

To wprost niewiarygodne, że temat, który jeszcze 6 lat temu wywoływał śmiech zarówno wśród polityków, jak i lokalnych samorządowców (np. 2 lata temu podczas kampanii wyborczej słyszałem, że to science-fiction)... dziś jest przedmiotem poważnej dyskusji w najbardziej poważnym gremium, bo wśród parlamentarzystów, w rządzie, wśród ministrów i na forum międzynarodowym. Wszyscy samorządowcy patrzą na niego poważnie i na serio (a przynajmniej nie odzywają się na głos ze swoją krytyką).

Ten kanał został już wykopany w ludzkich głowach, a to najważniejsze. Nagle okazuje się, że może być to jeden ze strategicznych celów rozwojowych Grupy Wyszehradzkiej, że wpisuje się w ideę korytarza Północ - Południe i wzmocnienie współpracy transgranicznej z sąsiadami.

Nagle RZGW twierdzi, że zbiornik Racibórz Dolny w zasadzie po pewnych zmianach projektowych mógłby być mokry (co ich zdaniem jeszcze 3 lata temu było absolutnie nierealne, z kosmosu, głupie i niebezpieczne). Oczywiście od słów do wyników jest daleka droga, ale odniosłem dziś rzadkie wrażenie - radości z uczestnictwa w poważnej, sensownej rozmowie opartej o pewną strategię, a nie jakże częsty w polityce i samorządzie populizm. Wielkie gratulacje i podziękowania dla spiritus movens całej operacji, czyli burmistrza Pawła Machy! - pisze Wacławczyk.

źródło: naszraciborz.pl
foto. Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?