Rada Kapitanów w projekcie Polska 3.0Drukuj

Rada Kapitanów w projekcie Polska 3.0Projekt POLSKA 3.0 to największy projekt przedstawiony Komisji Europejskiej przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorców, wpisujący się w jej nowe strategie finansowania, ponieważ jest on realizowany poprzez firmy zrzeszone w klastrach i dotyczy transportu multimodalnego. Zakłada przywrócenie transportu na rzekę Odrę, połączenie Odra - Dunaj - Łaba i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego - Gorzyczki – Wierzniowice, a także przedłużenie szerokiego toru ze Sławkowa do Centrum Logistycznego, przy równoczesnej modernizacji obecnej trasy Sławków – Hrubieszów. Przedstawione członkom projektu Polska 3.0 wyniki Rejsu Prawdy spowodowały, iż Rada Kapitanów została zaproszona do uczestnictwa w Programie.

Reprezentacja Rady Kapitanów uczestniczyła w Warszawie w spotkaniu z szefem parlamentarnej Podkomisji stałej ds. transportu lotniczego, gospodarki morskiej i żeglugi Bartlomiejem Bodio, który w ubiegłym roku złożył wniosek o rozszerzenie swojej komisji o żeglugę śródlądową. Tematem były m.in. sprawy żeglugi i gospodarki wodnej. Rada Kapitanów zawnioskowała przede wszystkim o:

- zablokowanie aktualizacji Programu Gospodarowania Wodami i Programu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W tych programach nie ma modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej do klasy IV, nie uwzględniono odcinka Koźle-Ostrawa ani Kanału Śląskiego.

- tworzenie spójnego systemu gospodarowania wodami Odry w oparciu o "mokry" Racibórz, rzeczywistą retencję na pozostałych zbiornikach, stopnie wodne Malczyce i Lubiąż oraz kompletnie wyremontowane ostrogi na Odrze swobodnie płynącej.

W TVP Opole (TV Regionalna) odbyła się wczoraj dyskusja wyborczych kandydatów z różnych opcji politycznych w sprawie Zbiornika Racibórz. Wszyscy zgodzili się, że powinien być magazynem wody a nie suchym polderem. Dziś w tym samym Radiu Opole red. Halina Nabrdalik przedstawi reportaż nagrany na budowie tegoż zbiornika. Rada Programowa Radia Opole zleciła jej dokumentowanie i śledzenie wszelkich spraw związanych z Odrą. Była więc także obecna na wspomnianej wyżej konferencji w Sejmie.

Dzisiejsza (niedziela 11.10.2015) audycja w Radio Opole o godz. 11.05.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?