Rada Kapitanów uhonorowała Prezydenta ZemanaDrukuj

Rada Kapitanów uhonorowała Prezydenta ZemanaW dniu 11. listopada na zamku w Hradcu nad Moravici Rada Kapitanów wręczyła swoją nagrodę "Trzymaj kurs" Panu Prezydentowi Republiki Czeskiej Milošowi Zemanowi. Stało się to podczas uroczystej kolacji, zorganizowanej przez Hejtmana (odpowiednik marszałka) Kraju Morawsko-śląskiego z okazji wizyty Prezydenta Republiki Czeskiej w tym kraju.

Podczas wieczerzy Pan Prezydent przedstawił nas jako "swoich polskich przyjaciół" i podkreślił znaczenie rozwoju współpracy transgranicznej w sprawie wodnego połączenia Koźle - Ostrawa oraz Korytarza Dunaj - Odra - Łaba. Radę Kapitanów reprezentowali kpt. Czesław Szarek, kpt. Andrzej Podgórski i pani Gabriela Tomik. Była okazja ponownie w krótkich słowach przedstawić cel i wynik rejsu badawczego oraz powód, dla którego znaleźliśmy się tego dnia w tym miejscu. O nagrodzie przyznanej Prezydentowi Zemanowi kpt. Andrzej Podgórski powiedział:

- Dziś w Polsce obchodzimy akurat Święto Niepodległości. To naszej nagrodzie, którą Panu, Panie Prezydencie przyznaliśmy za zaangażowanie w dziele rozwoju dróg wodnych dodaje pewnej symboliki. Tak jak Polska po ponad stu latach niewoli wróciła na mapy Europy - tak niech połączenie Dunaj-Odra-Łaba - po całych stuleciach od pierwszej idei - pojawi się dzięki Pana zaangażowaniu na mapie wodnych dróg Europy.

Po kolacji odbyła się ceremonia wręczenia nagrody. Słowo "wręczenie" jest tu troszkę niezręczne, bo nagroda waży ponad 20 kg i Prezydent po prostu podszedł do niej. Jest to oryginalny, mosiężny bulaj z angielskiego statku - wkomponowany w drewnianą obudowę i podstawę, wykonaną z czarnego dębu wydobytego z Odry. Za szybą bulaja umieszczona jest stylizowana mapka z naniesionym przebiegiem kanału Dunaj-Odra-Łaba. Tabliczka na podstawie zawiera logo Rady Kapitanów oraz łacińską sentencję Horacego: "Dimidium facti, qui coepit, habet."(Kto zaczął, już zrobił połowę).


Prezydent Miloš Zeman był bardzo wzruszony i zapewnił, że nagroda ozdobi biurko w jego gabinecie w Pradze i będzie się jej stale przyglądał, aby nie zawieść pokładanego w Nim zaufania. Obiecał też, że przy pierwszej sposobności będzie rozmawiał z Prezydentem Rzeczypospolitej Bronisławem Komorowskim i wyraził nadzieję, że i On także będzie motorem działań na rzecz rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia DOL.
#1 | mkrakowiak74 dnia listopad 16 2014 17:38:09
Naszemu Prezydentowi Komorowskiemu proponuję podarować od braci marynarskiej dzwon okrętowy (największy rozmiar !) aby obudził nim naszych decydentów od wodnej infrastruktury żeglugowej... !!!

pozdrawiam Uśmiech

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?