"Odra Nasza" czyli "Odzieramy Odrę z mitów"Drukuj

"Odra Nasza" czyli "Odzieramy Odrę z mitów"Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych "Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej" skupiające w swoich szeregach wyłącznie doświadczonych kapitanów żeglugi śródlądowej pracujących w kraju i za granicą, zainicjowało wraz z regionami Zachodniej Polski Projekt pn."Odra nasza". Jego głównym elementem będzie swoisty "rejs prawdy" na trasie: Porty Szczecin-Świnoujście - port śródlądowy w Koźlu. Rejs planowany jest w terminie: 24.09. 2014 do 1.10. 2014r.

Rozwój dróg wodnych i żeglugi śródlądowej w Polsce jak również w Europie Środkowej stanowi o wielu płaszczyznach rozwoju gospodarczego tak wyczekiwanego przez miliony mieszkańców Unii Europejskiej. W przypadku Doliny Odry nie mówimy o modelu teoretycznym, regiony Nadodrza pamiętają czasy wykorzystania trzech rodzajów transportu w korytarzu: Gliwice-Koźle-Szczecin-Świnoujście. Zapaść w polskiej żegludze a także w gospodarce zasobami wodnymi wymaga odpowiedzi na pytanie: jaka jest prawda o Odrzańskiej Drodze Wodnej - najlepiej przygotowanej niegdyś wśród polskich dróg wodnych do transportu towaru na rynki krajowe i zagraniczne? Dziś rynek wymaga orientacji na transport kontenerowy. Rada Kapitanów ma wolę zmierzenia się z takim wyzwaniem. Pierwsze działanie stanowi właśnie wspomniany rejs badawczy pod hasłem "ODZIERAMY ODRĘ Z MITÓW".

"ODZIERA" to starosłowiańska nazwa ODRY. Nazwa ta odzwierciedlała od wieków charakter rzeki. Od zarania chęć korzystania z rzeki skłaniała człowieka do współpracy z nią. Aby poznać Odrę - nie wystarczy przeczytać książkę czy obejrzeć film - konieczny jest bezpośredni z nią kontakt podczas rejsu, dotknięcie rzeczywistości na rzece.

Odrzański zestaw pchany zostanie przystosowany do warunków Projektu tzn. miejsce ładunku zajmą kontenery mieszkalne, socjalne, konferencyjne i techniczne. Będą bezpieczne przejścia komunikacyjne, taras widokowy i inne potrzebne przestrzenie. Kontenery zostaną jednak ułożone w dwóch warstwach - czyli w taki sposób, w jaki można byłoby Odrą transportować rzeczywiste ładunki w kontenerach. Transportująca kontenery barka będzie celowo dociążona balastem wodnym aby symulować ciężar ładunku.

Będzie to więc całkowicie precedensowy rejs otwierający dialog i możliwości planistyczne w kierunku pełnego wdrożenia nowoczesnego transportu wodnego tj. przewozu kontenerów Odrą. Da on odpowiedź a raczej potwierdzenie możliwości transportowania kontenerów w dwóch warstwach oraz celowości modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej do klasy międzynarodowej - IV lub wyższej - obalając przede wszystkim mit "niskich" mostów.

Uczestnicy Projektu będą mogli naocznie przekonać się i rozwiać wątpliwości co do istniejących warunków i mitów na temat żeglugi towarowej na Odrze. Będą też mogli powziąć informacje fachowe - jakich działań oczekuje ta rzeka. Będą mogli również obserwować za pomocą zintegrowanego systemu batymetrycznego zamontowanego na statku rzeczywiste warunki nawigacyjne w odniesieniu do aktualnej pozycji statku na szlaku żeglownym. W programie przewidziano też konferencję inaugurująca rejs w Szczecinie 24.09.2014r i podsumowującą rejs w porcie Koźle (Kędzierzyn-Koźle) 01.10.2014r.

Rejs wspiera bądź patronuje mu: Zespół Portów Morskich Szczecin-Świnoujście; Rada Intersantów Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście; Firma Apogeo, która dostarcza sprzęt batymetryczny i audiowizualny; firma inżynieryjno-konsultingowa MGGP; TILC (centrum Gorzyczki/Vierzniovice); samorządowcy z regionów nadodrzańskich polskich, czeskich i niemieckich, Prezydenci Miast Kędzierzyn-Koźle, Nowa Sól, Ostrava; naukowcy z Bydgoszczy, Wrocławia, Krakowa - m.in.: prof Zygmunt Babiński, dr Michał Habel, prof Alfred Dubicki, dr Andrzej Siudy; parlamentarzyści i eurodeputowani - m.in.: Danuta Jazłowiecka, Janina Okrągły, Vojtěch Mynář, Piotr Chmielowski; medialnie patronują projektowi m.in.: TVP o.Gorzów Wlkp., Kurier Szczeciński, Radio Opole, Radio WNET, Portal "Żegluga Śródlądowa".

Program rejsu: (pobierz)

BENEFICJENCI PROJEKTU

- Regiony Nadodrzańskie (polskie, niemieckie i czeskie)
- Środowiska gospodarcze zlokalizowane w dorzeczu Odry,
- Mieszkańcy międzynarodowego Nadodrza
- Zespół Portów Morskich Szczecin-Świnoujście
- Jednostki naukowo-badawcze
- Ośrodki szkolnictwa zawodowego wszystkich stopni
- Organizacje ekologiczne
- Administracja państwowa krajów dorzecza

Rada Kapitanów
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?