Otwarte zebranie Zarządu Rady KapitanówDrukuj

Otwarte zebranie Zarządu Rady KapitanówW dniu 8 kwietnia w siedzibie Rady Kapitanów w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się otwarte Posiedzenie Zarządu Rady Kapitanów. W Zebraniu oprócz członków Zarządu wzięło udział kilku członków Rady oraz zaproszeni goście, wśród których trzyosobowa reprezentacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Pradze: Dyrektor- Kpt. Jaromir Kalousek, Wicedyrektor Kpt. Jori Donda, Kpt.Oldrich Lesnak, Wiceprezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Jacek Król oraz Poseł na Sejm RP - Piotr Chmielowski (na zdjęciu obok pierwszy z prawej).

Zarząd przedstawił pokrótce dotychczasowe swoje działania polegające na realizacji statutowych zamierzeń w bieżącym roku. Przede wszystkim sfinalizowano proces rejestracji Stowarzyszenia w KRS i założono konto bankowe. Wzięliśmy udział w spotkaniach i konferencjach, m.in.:

- 10 stycznia 2014r - w roboczym spotkaniu z przedstawicielami Czech w sprawie ODW i połączenia Koźle-Ostrawa
- 22 stycznia 2014r ? udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry w Sejmie RP w sprawie DI do SRT 2020(2030)
- 5 lutego 2014r ? spotkanie z Dyrektorem RZGW Wrocław w sprawie rewizji WWŻ
- 26 lutego 2014r - udział w Okrągłym Stole w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w sprawie DOL oraz spotkanie z Prezydentem Czeskiej Republiki Miloszem Zemanem
- 11 marca - udział w spotkaniu z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Adamem Zdziebło u Starosty powiatu Tadeusza Skatuły w Wodzisławiu
- 12 marca 2014r- udział w naradzie przednawigacyjnej w Szczecinie organizowanej przez ZPAŚ
- 29 marca 2014r ? spotkanie z prof. Jerzym Buzkiem w Raciborzu z udziałem Europosła czeskiego Wojciecha Młynarza w sprawie połączenia wodnego Koźle-Ostrawa
- 1 kwietnia 2014r - udział w II etapie konsultacji społecznych DI w Szczecinie

Zarząd podjął szereg uchwał, w tym:

- o ustaleniu logo Rady, które wykorzystywane będzie w dokumentach, odznakach członkowskich, wizytówkach itp.
- o ustanowieniu prestiżowej nagrody Rady Kapitanów ?TRZYMAJ KURS? dla osób i instytucji spoza Rady, podejmujących istotne działania na rzecz rozwoju żeglugi i dróg wodnych
- o przyznaniu pierwszej takiej nagrody za rok 2013 Prezydentowi Czeskiej Republiki Miloszowi Zemanowi za działania na rzecz połączenia wodnego DOL
- o podpisaniu porozumienia z czeskim Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kraju Morawskośląskiego działającym w obszarze połączenia wodnego Koźle-Ostrawa
- o ochronie prawnej stowarzyszenia "Rada Kapitanów"
- o przyjęciu w poczet Rady nowych członków. Zarząd Stowarzyszenia uznał zgłoszonych kandydatów za spełniających warunki statutowe i przyjął w poczet członków następujące osoby:

Aleksandra Głowacz ? członek zwyczajny
Marcin Krześlak ? członek zwyczajny
Wiesław Piłat ? członek zwyczajny
Leszek Kiełtyka ? członek zwyczajny
Piotr Kiełtyka ? członek zwyczajny
Jacek Bożym ? członek zwyczajny
Mirosław Wiktorski ? członek zwyczajny
Jerzy Kowal ? członek zwyczajny
Mirosław Kaczyński - członek zwyczajny
Krzysztof Kaczorowski (UK) ? członek zwyczajny
Jerzy Lech (USA) ? członek zwyczajny
Józef Węgrzyn (Niemcy) ? członek zwyczajny

Do Rady wpłynęły jeszcze dwie kandydatury, ale ze względu na to, iż przyszły już po ustaleniu porządku obrad rozpatrzone zostaną na kolejnym zebraniu.

Omówiono też kilka ważnych tematów, którymi w najbliższej przyszłości zajmie się Rada:

- wnioskiem do Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej o finansowanie i pomoc w działaniach na rzecz przejęcie statku szkolnego i przeznaczenie do kształcenia kadr żeglugi śródlądowej.
- propozycji związanych z przekazaniem śródlądowych dróg wodnych i przynależnej im infrastruktury hydrotechnicznej do resortu MON jako ważnego strategiczne elementu dla gospodarki i obronności kraju (na wzór dróg wodnych w USA)

od lewej stoją: Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu - kpt. Mariusz Przybylski, Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Pradze - kpt.Jaromir Kalousek, Wicedyrektor kpt. Jori Donda i kpt. Oldrich Lesnak, Wiceprezydent Miasta Kedzierzyn-Koźle Jacek Król, Wiceprezes Stowarzyszenia Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej - kpt.Andrzej Podgórski, Prezes Rady - kpt.Czesław Szarek i Członek Rady Kapitanów - kpt. Sławomir Rachudała.

Nasi czescy goście wyrazili zadowolenie z zacieśniających się kontaktów środowisk żeglugowych obu naszych krajów i przybliżyli problemy czeskiej żeglugi sródladowej związane z rozwojem infrastruktury dla tej gałęzi transportu. Poseł Chmielowski zapoznał Radę z działalnością Parlamentarnego Zespołu ds Połączenia Odra-Dunaj i przedstawił podstawowe problemy jakie ten Zespół napotyka zarówno w środowisku politycznym jak i wśród mieszkańców regionu, przez który biegnie projektowana trasa połączenia.


Otwarte spotkanie zakończyła krótka Wycieczka statkiem inspekcyjnym po kozielskim porcie i zwiedzanie stoczni Damen.

Czeskich gości zaproszono do Laskowic koło Prudnika, gdzie podjęto ich obiadem i gdzie spotkali się z Panią Poseł Janiną Okrągły.

Andrzej Podgóski - rzecznik Rady
#1 | Kaczor dnia kwiecień 22 2014 18:01:59
Szanowni Koledzy,
Dziekuje bardzo za przyjecie do Rady, zycze sukcesow I satysfakcji z dzialalnosci.
Pozdrawiam, K. Kaczorowski, Okehampton, UK
#2 | JacekBlaz dnia kwiecień 28 2014 11:32:33
Szanowni Panowie Kapitanowie!
Gratuluję dotychczasowej działalności i życzę dalszych sukcesów!
Proponuję w nadchodzącym czasie zwrócić uwagę na to co się dzieje także w Polsce i doceniajcie inicjatywy, które podejmowane są u nas. Szkoda, że nie przewidzieliście nagrody dla Redaktora Naczelnego Dziennika Bałtyckiego Mariusza Szmidtkę za kampanię informacyjną - Autostrada na Wiśle. Warto doceniać ludzi sprzyjających Wam spoza branży żeglugowej. Polecam link: http://www.dziennikbaltycki.pl/podrugiewisla/

PS. Postulat włączenia dróg śródlądowych pod MON odbieram jako akt desperacji lub żartu? Proponuję jednak zjednoczyć wysiłki, aby nie przekazano ludzi z MIR do MŚ, a UŻŚ nie włączono do RZGW. Bardziej realne wydaje się wzmocnienie roli KZGW, aby było niezależne od MŚ i zaczęło myśleć o całej gospodarce wodnej.
Pozdrawiam, Jacek Błażejczyk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?