I Konferencja Rady KapitanówDrukuj

I Konferencja Rady KapitanówW dniu 12.10.2013 w Laskowicach k. Prudnika odbyło się I Walne Zebranie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych w Polsce ?Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej?. W marynistycznej scenerii Tawerny "Przystań" należącej do kpt. Janusza Jelenia Rada wybrała swoje władze oraz zatwierdziła statut i program działania.

Przewodniczącym Rady Kapitanów został kpt. Czesław Szarek, jego zastępcą kpt. Andrzej Podgórski. Członkiem Zarządu jest także kapitan-senior Tadeusz Rachudała. We władzach Rady są także kapitanowie Janusz Fąfara, Janusz Miszewski i Marian Krakowiak. Na sekretarza Stowarzyszenia desygnowano Gabrielę Tomik.

Bezpośrednio po zebraniu odbyła się pierwsza konferencja zorganizowana przez Radę Kapitanów. Zaproszono na nią zainteresowanych ożywieniem dróg wodnych w Polsce (przede wszystkim Odry) przedstawicieli samorządów Nadodrza, posłów na Sejm RP oraz europosłów z Polski i Czech. Zaproszenia wysłano także do dyrektorów Urzędów Żeglugi Śródlądowej ale z różnych powodów większość nie mogła przybyć i reprezentacja skurczyła się także wyłącznie do Odry.

Konferencję poprzedził występ orkiestry dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, która dała pokaz musztry paradnej przy dźwiękach nie tylko stricte marszowych.

Po pokazie zebrani udali się do sali konferencyjnej a przewodniczący Rady Kapitanów kpt. ż.ś. Czesław Szarek uczynił symboliczny gest: na zabytkowym telegrafie maszynowym ustawionym na "cała wstecz" przełożył manetkę na "cała naprzód" co oznacza, że od tej chwili zabieramy się poważnie za sprawy związane z żeglugą śródlądową w Polsce.

W dyskusji panelowej poruszono najistotniejsze na dziś problemy żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej a także transportu i logistyki - głównie w rejonie polskiego i czeskiego Śląska.


Rozpoczął poseł Piotr Chmielowski. Zwrócił uwagę na polsko-niemieckie relacje w sprawach związanych z ożywieniem Odry i regionu opolskiego, który jest największym w Polsce skupiskiem mniejszości niemieckiej. Jego wystąpienie możemy odsłuchać poniżej włączając odtwarzacz.
(5 min 53 sek)
Kolejnym mówcą była posłanka Janina Okrągły. Zasygnalizowała pełne wsparcie dla działań Rady Kapitanów i przedstawicieli samorządów nadodrzańskich w interesujących nas dziedzinach.
(6 min 3 sek)
Gościem konferencji był europoseł Republiki Czeskiej Vojtěch Mynář (z lewej). Jego wystąpienie na bieżąco tłumaczył Józef Tobola a do treści odniósł się na końcu poseł Chmielowski.
(20 min 33 sek)
Nieco spóźniona acz usprawiedliwiona przybyła na naszą konferencję europosłanka Danuta Jazłowiecka. W krótkim wystąpieniu wyraziła swoją gotowość do wspierania w Brukseli spraw związanych z żeglugą śródlądową.
(13 min 21 sek)

W dyskusji, która wywiązała się w dalszej części konferencji wypowiadali sie m.in. Gabriela Tomik, kpt. Czesław Szarek, kpt. Krzysztof Woś, kpt. Ryszard Szymański, Józef Tobola.
(46 min 03 sek)
Punkt widzenia problemu z pozycji dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu przedstawił kpt. Jan Pyś.
(18 min 16 sek)
Ad vocem zabrali głos Cz. Szarek, K. Woś i Mariusz Przybylski - dyr. UŻŚ Kędzierzyn-Koźle
(13 min 03 sek)Na zakończenie konferencji swoje stanowisko przedstawiła Joanna Przybyszewska - pełnomocnik ds. Odry przy Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.
(16 min 13 sek)


Choć nie dopisali dyrektorzy UŻŚ spoza Odrzańskiej Drogi Wodnej uznaliśmy te pierwszą, zorganizowana przez nowo ukonstytuowaną Radę Kapitanów za udaną i dobrze wróżącą przyszłym tego typu zgromadzeniom.


(13 min 03 sek)


Wnioski z konferencji będziemy wyciągać sukcesywnie tak, aby w przyszłości być jeszcze bardziej skonsolidowanym środowiskiem, które ma w sposób rzeczowy i konstruktywny negocjować powrót żeglugi śródlądowej na polskie drogi wodne od Gdańska po Kraków i od Szczecina przez Koźle po Ostrawę i być może jeszcze dalej...

Andrzej Podgórski - rzecznik Rady
foto: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?