Awaria jazu Januszkowice - Rada Kapitanów protestujeDrukuj

Awaria jazu Januszkowice - Rada Kapitanów protestujeW wyniku awarii Jazu Januszkowice Rada Kapitanów wystosowała do RZGW Wrocław pismo tej treści:

Według posiadanej przez Radę wiedzy ? w nocy z 22 na 23 czerwca doszło do awarii na stopniu piętrzącym Januszkowie. Na skutek tej awarii doszło do gwałtownego obniżenia lustra wody powyżej tego stopnia czyli na odcinku Odry Skanalizowanej pomiędzy jazem Januszkowice a jazem Koźle. Pomiędzy tymi stopniami zlokalizowane są dwa baseny stoczniowe, przystań turystyczna oraz akwen najważniejszy ? Port Koźle.

W wyniku nagłego obniżenia lustra wody o co najmniej dwa metry doszło do sparaliżowania normalnej działalności kilku podmiotów gospodarczych, kilkadziesiąt łodzi turystycznych stacjonujących w Marinie Lasoki osiadło w mule ale największe zagrożenie występuje w Porcie Koźle. Odsłonięta została konstrukcja drewniana, na której posadowiono główne nabrzeże przeładunkowe pierwszego basenu. Jeśli pale zostaną przez dłuższy czas pozbawione kontaktu z wodą dojdzie do naruszenia ich wytrzymałości co grozi katastrofalnymi skutkami.

Oddzielnym problemem jest doprowadzenie do uwięzienia na płytkich wodach lub w odciętych odnogach koryta Odry olbrzymiej ilości ryb, które ofiarnie pracownicy wymienionych podmiotów przenosili ręcznie do głębszych miejsc lecz wiele z nich nie udało się uratować.

Rada Kapitanów domaga się stanowczo szybkiego usunięcia skutków awarii na stopniu piętrzącym Januszkowice i przywrócenie w trybie bardzo pilnym właściwego poziomu wody powyżej tego stopnia. Rada ostro protestuje przeciw takiemu gospodarowaniu infrastrukturą hydrotechniczną, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych zrzutów wody oraz niefrasobliwości z jaką traktuje się sprowadzenie wielorakich zagrożeń poprzez dalsze obniżenie (łącznie już o blisko trzy metry) normalnego poziomu wody na tym odcinku rzeki Odry.

Otrzymaliśmy odpowiedź następującą:

Odpowiadając na pismo z dnia 24.06.2013 r. informujemy, że od poniedziałku 24 czerwca do chwili obecnej trwają prace zmierzające do przywrócenia piętrzenia na stopniu wodnym Januszkowice. Sprawę traktujemy jako bardzo pilną, ale nie jesteśmy w stanie określić terminu usunięcia awarii.
Joanna Kwiecień - Krawczyk
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?