Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyDrukuj

Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyPodczas ostatniej fali wezbraniowej na Odrze pod koniec czerwca i na początku lipca doszło do poważnego uszkodzenia konstrukcji budowli piętrzącej (jazu kozłowo-iglicowego) na stopniu wodnym Ujście Nysy w km 180,5 ODW. Spowodowało to m.in. nieoczekiwany i nagły wzrost wysokości fali wezbraniowej poniżej tego stopnia oraz brak możliwości przywrócenia normalnego piętrzenia po przejściu wezbrania. W konsekwencji uniemożliwiło to armatorom i przedsiębiorstwom (np. stocznia DAMEN, Famet) realizowanie zaplanowanych zadań przewozowych.

Do dnia 3.08.2020 r. administracja tego odcinka drogi wodnej nie opublikowała żadnego komunikatu, informującego o zaistniałej sytuacji. Według naszej wiedzy administracja wodna próbuje dokonać naprawy na własną rękę, chcąc ukryć całe zdarzenie. Ponadto administracja wodna nie wypełniła ciążących na niej ustawowych obowiązków, t.j. nie zawiadomiła właściwych dla sprawy organów - czyli Nadzoru budowlanego, Prokuratury, Policji i Urzędów Żeglugi Śródlądowej.

Rada Kapitanów złożyła więc w dniu 5.08.2020. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na sprowadzeniu katastrofy budowlanej (art. 163 oraz 164 KK) na szkodę Skarbu Państwa i użytkowników drogi wodnej, wnosząc o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych, celem pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej.

W związku z tym Rada Kapitanów zwraca się do wszystkich armatorów, dzierżawców i przedsiębiorców, którzy w wyniku zaistniałej sytuacji zmuszeni zostali do przerwania swoich działań handlowych i ponieśli z tego tytułu straty o zgłaszanie swoich uwag do Rady Kapitanów mailowo na adres rzecznik@radakapitanow.pl

foto ilustracyjne: RZGW Wrocław
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?