Order Rzeki Wisły dla Jarosława KałużyDrukuj

Order Rzeki Wisły dla Jarosława KałużyJarosław Kałuża, wiślany żeglarz z Krakowa, twórca Królewskiego Flisu na Wiśle i główny pomysłodawca Roku Rzeki Wisły 2017 został uhonorowany Orderem Rzeki Wisły podczas trwającej w Sandomierzu w sobotę i niedzielę ogólnopolskiej II Gali Orderu Rzeki Wisły.

To wielkie święto miłośników żeglarstwa śródlądowego z całej Polski, którzy zjechali w ten weekend do Sandomierza. To wydarzenie obfitujące w wiele atrakcji - są pokazy, prezentacje, panele dyskusyjne a wszystko skupione wokół królowej polskich rzek, Wisły. Kulminacyjnym punktem świętowania jest wręczenie specjalnego odznaczenia - Orderu Rzeki Wisły, które tym razem podczas sobotniej gali w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego otrzymał Jarosław Kałuża z Krakowa. Decyzja kapituły była jednogłośna.

Nie mniej zaszczytny tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego przyznano Wacławowi Witkowskiemu, szkutnikowi - właścicielowi rodzinnego tartaku i zakładu stolarskiego w Rychłowicach pod Wieluniem.

Pierwszym Orderem Rzeki Wisły uhonorowany przed rokiem został Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia ?Loara-Wisła?. Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego z Ulanowa, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.

Po gali był wernisaż niezwykłych fotografii wiślanych autorstwa Jacka Marczewskiego. Wystawa zatytułowana ?Powidoki wiślane szypra Kałuży? prezentuje 40 poetyckich obrazów Wisły i ludzi rzeki. W 2019 roku będzie można ją obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Czytaj więcej: echodnia.eu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?