Order Rzeki Wisły dla Jarosława KałużyDrukuj

Order Rzeki Wisły dla Jarosława KałużyJarosław Kałuża, wiślany żeglarz z Krakowa, twórca Królewskiego Flisu na Wiśle i główny pomysłodawca Roku Rzeki Wisły 2017 został uhonorowany Orderem Rzeki Wisły podczas trwającej w Sandomierzu w sobotę i niedzielę ogólnopolskiej II Gali Orderu Rzeki Wisły.

To wielkie święto miłośników żeglarstwa śródlądowego z całej Polski, którzy zjechali w ten weekend do Sandomierza. To wydarzenie obfitujące w wiele atrakcji - są pokazy, prezentacje, panele dyskusyjne a wszystko skupione wokół królowej polskich rzek, Wisły. Kulminacyjnym punktem świętowania jest wręczenie specjalnego odznaczenia - Orderu Rzeki Wisły, które tym razem podczas sobotniej gali w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego otrzymał Jarosław Kałuża z Krakowa. Decyzja kapituły była jednogłośna.

Nie mniej zaszczytny tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego przyznano Wacławowi Witkowskiemu, szkutnikowi - właścicielowi rodzinnego tartaku i zakładu stolarskiego w Rychłowicach pod Wieluniem.

Pierwszym Orderem Rzeki Wisły uhonorowany przed rokiem został Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia ?Loara-Wisła?. Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego z Ulanowa, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.

Po gali był wernisaż niezwykłych fotografii wiślanych autorstwa Jacka Marczewskiego. Wystawa zatytułowana ?Powidoki wiślane szypra Kałuży? prezentuje 40 poetyckich obrazów Wisły i ludzi rzeki. W 2019 roku będzie można ją obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Czytaj więcej: echodnia.eu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?