Konsultacje DOLDrukuj

Konsultacje DOLRada Kapitanów w ramach konsultacji zgłosiła uwagi do przebiegu polskiego odcinka korytarza Dunaj-Odra-Łaba. Szczegóły w załącznikach:

https://www.radakapitanow.pl/doc/Formularz_uwag.pdf
https://www.radakapitanow.pl/doc/dol_raciborz.pdf

Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyDrukuj

Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyPodczas ostatniej fali wezbraniowej na Odrze pod koniec czerwca i na początku lipca doszło do poważnego uszkodzenia konstrukcji budowli piętrzącej (jazu kozłowo-iglicowego) na stopniu wodnym Ujście Nysy w km 180,5 ODW. Spowodowało to m.in. nieoczekiwany i nagły wzrost wysokości fali wezbraniowej poniżej tego stopnia oraz brak możliwości przywrócenia normalnego piętrzenia po przejściu wezbrania. W konsekwencji uniemożliwiło to armatorom i przedsiębiorstwom (np. stocznia DAMEN, Famet) realizowanie zaplanowanych zadań przewozowych.

Zwolnienie z kwarantannyDrukuj

Zwolnienie z kwarantannyOpublikowane 2 maja 2020 roku Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 792 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/792 ), zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny marynarzy załogi statków śródlądowych, i rybaków powracających z zagranicy w ramach wykonywania czynności zawodowych innymi środkami transportu niż statek.

Niedoszłe wsparcie dla armatorów w przezwyciężaniu koronawirusowego kryzysuDrukuj

Niedoszłe wsparcie dla armatorów w przezwyciężaniu koronawirusowego kryzysuKonieczność rozwiązania nieuchronnie nadciągającego problemu braku środków obrotowych w skali całej branży była naszemu Ministerstwu wskazywana jeszcze na początku marca, zaś już tydzień później przekazano w pełni gotową propozycję legislacyjną, możliwą do dołączenia jeszcze w ramach "Tarczy 1.0".

Konkretnie 16 marca na ręce Ministra Gróbarczyka trafił projekt nowelizacji Ustawy o Funduszu Żeglugi Śródlądowej, którego istotą było, aby każdy zainteresowany armator mógł pod zastaw hipoteczny na jednostce uzyskać gwarancję BGK dla 100% debetu w rachunku o wysokości powiązanej z częściową wartością odtworzeniową statku.

Nowe inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-KoźluDrukuj

Nowe inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-KoźluJeszcze w tym roku ma ruszyć budowa wału chroniącego oczyszczalnię. Rada Kapitanów postuluje także budowę kanału ulgi, ale w tym przypadku sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Bardzo ciekawy pomysł na ostatniej sesji rady miasta przedstawiła Rada Kapitanów. Jej członek kpt. Czesław Szarek zaproponował budowę kanału ulgi od gminy Cisek, aż do gminy Poborszów. ? Kanał miałby biec starym korytem Odry ? tłumaczył kapitan Szarek.

Odszedł kpt. Sylwester OlkiewiczDrukuj

Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 51 lat kpt. ż. ś. Sylwester Olkiewicz. Jeszcze ubiegłego lata pływał po Odrze z nadgabarytami. Pokój Jego marynarskiej duszy.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą św. o godz. 14.00 w kościele w Trzebiechowie w dniu 29.01.2020 (środa). Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Cigacicach