Zwolnienie z kwarantannyDrukuj

Zwolnienie z kwarantannyOpublikowane 2 maja 2020 roku Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 792 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/792 ), zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny marynarzy załogi statków śródlądowych, i rybaków powracających z zagranicy w ramach wykonywania czynności zawodowych innymi środkami transportu niż statek.

Niedoszłe wsparcie dla armatorów w przezwyciężaniu koronawirusowego kryzysuDrukuj

Niedoszłe wsparcie dla armatorów w przezwyciężaniu koronawirusowego kryzysuKonieczność rozwiązania nieuchronnie nadciągającego problemu braku środków obrotowych w skali całej branży była naszemu Ministerstwu wskazywana jeszcze na początku marca, zaś już tydzień później przekazano w pełni gotową propozycję legislacyjną, możliwą do dołączenia jeszcze w ramach "Tarczy 1.0".

Konkretnie 16 marca na ręce Ministra Gróbarczyka trafił projekt nowelizacji Ustawy o Funduszu Żeglugi Śródlądowej, którego istotą było, aby każdy zainteresowany armator mógł pod zastaw hipoteczny na jednostce uzyskać gwarancję BGK dla 100% debetu w rachunku o wysokości powiązanej z częściową wartością odtworzeniową statku.

Nowe inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-KoźluDrukuj

Nowe inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-KoźluJeszcze w tym roku ma ruszyć budowa wału chroniącego oczyszczalnię. Rada Kapitanów postuluje także budowę kanału ulgi, ale w tym przypadku sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Bardzo ciekawy pomysł na ostatniej sesji rady miasta przedstawiła Rada Kapitanów. Jej członek kpt. Czesław Szarek zaproponował budowę kanału ulgi od gminy Cisek, aż do gminy Poborszów. ? Kanał miałby biec starym korytem Odry ? tłumaczył kapitan Szarek.

Odszedł kpt. Sylwester OlkiewiczDrukuj

Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 51 lat kpt. ż. ś. Sylwester Olkiewicz. Jeszcze ubiegłego lata pływał po Odrze z nadgabarytami. Pokój Jego marynarskiej duszy.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą św. o godz. 14.00 w kościele w Trzebiechowie w dniu 29.01.2020 (środa). Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Cigacicach

Uchwała w sprawie mostu budowanego nad ODWDrukuj

Uchwała w sprawie mostu budowanego nad ODWMając na uwadze przyszłość Międzynarodowej Drogi Wodnej E30 Stowarzyszenie Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej wyraża zdecydowany sprzeciw dla przyjętego do realizacji prześwitu pionowego mostu drogowego przez Odrzańską Drogę Wodną (dalej ODW) w przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 Zabór-Bojadła. Jednocześnie wnioskujemy o przyjęcie parametru prześwitu 7,00 m od lustra wody przy Wielkiej Wodzie Żeglownej (dalej WWŻ) 350 cm na wodowskazie Cigacice dla projektowanego mostu

"Rejs prawdy" czyli prawdy znać nikt nie chce...Drukuj

"Rejs prawdy" czyli prawdy znać nikt nie chce...Dokładnie pięć lat temu ze Szczecina do Koźla popłynął w rejs badawczy pod nazwą "Odzieramy Odrę z mitów". Załadowana dwiema warstwami kontenerów barka BP-500 prowadzona przez pchacz "Dommil" pokonała tę trasę bez problemów, przepływając pod kilkudziesięcioma, rzekomo zbyt niskimi, mostami. Zmierzone zostały ich rzeczywiste prześwity nad lustrem wody w odniesieniu do konkretnych stanów wodowskazowych. Dodatkowo przeprowadzono dokładne pomiary batymetryczne sprzężoną z GPS echosondą wysokiej klasy. Każdy wykonywany co mniej więcej cztery metry impuls pomiarowy ma więc swoje współrzędne geograficzne, które można nanieść na mapę Odry