RADA KAPITANÓW - News
Nawigacja

Kanały RSS
RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
zegluga

Objęliśmy patronatem
odram

20 lat po powodzi tysiąclecia
20 lat po powodzi tysiącleciaDwadzieścia lat temu wielka woda przetoczyła się w dorzeczu Odry odciskając na długo złowrogie piętno w naszej pamięci. Zniszczyła też żeglugę, która nie powróciła już do stanu sprzed kataklizmu a niezbyt rozsądna polityka w latach kolejnych doprowadziła do niemal kompletnego upadku tej gałęzi transportu.

Wiele lat, jakie upłynęły od powodzi w roku 1997 nie nauczyły - niestety - decydentów niczego. Podszepty tzw. "zielonych" o zapobieganiu powodziom przez "renaturyzację rzek, rozbiórkę wałów, zbiorników retencyjnych i wszelkich budowli hydrotechnicznych" tak się widać rządzącym ekipom podobały, że za nic mieli ofiary ludzkie i kolosalne straty w gospodarce kraju poniesione w roku 1997.
Kanał Śląski - zielona przyszłość Czarnego Śląska
Kanał Śląski -  zielona przyszłość Czarnego ŚląskaStowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych "Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej" wystąpiło w dniu 22 maja 2017r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o dopuszczenie do udziału na prawach strony w postępowaniu środowiskowym o udostępnieniu i zagospodarowaniu złoża węgla kamiennego „Żory – Suszec 1” w obszarze górniczym „Orzesze”.

Przeciwko uruchomieniu wydobycia w tym złożu protestowali już wcześniej mieszkańcy regionu, uzasadniając swoje obawy olbrzymim, negatywnym wpływem planowanej kopalni na środowisko, brakiem opinii geologicznej odnośnie szkód górniczych, odkształceń terenu i zmian w zwierciadle wód podziemnych i cieków powierzchniowych.
Pół wieku na wodzie
Pół wieku na wodzieCzłowiek nie powinien odwracać się od rzeki. O przyszłości Odrzańskiej Drogi Wodnej i bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, rozmawiamy z kapitanem żeglugi śródlądowej i przedsiębiorcą z Kędzierzyna-Koźla Czesławem Szarkiem.
Na początku października 2014 r. do zdewastowanego kozielskiego portu przybiła wypełniona kontenerami barka wraz ze specjalistycznym sprzętem do mierzenia głębokości dna rzeki. Rada Kapitanów, której jest pan współtwórcą, zainicjowała to ambitne przedsięwzięcie pod nazwą „Odra Nasza!” udowodniając, że można tą rzeką żeglować praktycznie od Szczecina do Kędzierzyna-Koźla. Jednak bez ogromnych inwestycji hydrotechnicznych, na które podobno są pieniądze, się nie obejdzie.
RZGW przeciwko Radzie Kapitanów
RZGW przeciwko Radzie KapitanówW dniu 23 maja 2017 przed sądem cywilnym w Szczecinie odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa RZGW Szczecin przeciwko Radzie Kapitanów. Sprawa dotyczyła m.in. protestu Rady Kapitanów, w związku z przeciągającym się działaniem na rzecz modernizacji/przebudowy mostu kolejowego na Regalicy w Pojuchach.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na dzień 7.07.2017 na godz. 12.00.
Rada Kapitanów w Loży Radiowej Radia Opole
Rada Kapitanów w Loży Radiowej Radia OpoleOstatniego dnia czerwca poznamy wykonawcę budowy zbiornika w Raciborzu. W specyfikacji przetargowej pojawia się informacja, że będzie to jednak zbiornik suchy.

- Jesteśmy podbudowani, że będzie to zrobione, choć taki finał jak zbiornik suchy to nie jest dla nas zbyt ciekawą informacją - mówi Czesław Szarek, prezes rady kapitanów żeglugi śródlądowej.

- Zbiornik miał być wielofunkcyjny, retencyjny, więc magazynujący wodę na wypadek suszy i zbierającym nadmiar wody na wypadek powodzi. Wielofunkcyjność zakłada, że jest także wykorzystany przez energetykę, do produkcji białego prądu. A dla nas miał takie znaczenie, że jeden z odcinków planowanej drogi Koźle - Ostrawa przebiegałby przez zbiornik - uzupełnia Andrzej Podgórski.
Podróż do źródeł rzeki Odry
Podróż do źródeł rzeki OdryW audycji o roli rzeki Odry w życiu mieszkańców terenów nadodrzańskich - po obu stronach granicy. Rozmawialiśmy z organizatorami oraz uczestnikami sympozjum polsko-czeskiego zorganizowanego w dniach 21-23 kwietnia w mieście Odry w Republice Czeskiej.

Jak założyć firmę w Niemczech | Apis | Alhenag | Orsza | Aerografia | DiS | Wierzbnik | TZS | Poczet | PHP-Fusion PL | K&J | Żegluga